Są zasadniczo 3 cechy bez których zawsze będziesz kiepskim sprzedawcą. Cechy bez których nie ma co brać się za telemarketing. Z drugiej strony jeżeli je w sobie wykształcisz poradzisz sobie nie tylko w sprzedaży…

Każdy zawód ma cechy które predestynują do pracowania w nim. Dzięki ich posiadaniu możesz stać się nie tylko wyrobnikiem, ale wirtuozem zajęcia którym się zajmujesz. Do bycia muzykiem konieczny jest np. słuch, do bycia wokalistą niezbędny jest piękny głos (albo choćby komputer z dobrym oprogramowaniem) 😉 Bycie dobrym sprzedawcą także wymaga pewnych cech. Oto trzy z nich, moim zdaniem najważniejsze

 1. Odwaga
  Nie raz pewnie słyszałeś zdania typu „nie warto się wychylać”, „wystający gwóźdź bywa wbijany”, „co ludzie powiedzą” itp. Każde niestandardowe zachowanie wymaga odwagi. Każda aktywność tak naprawdę wymaga odwagi. Podoba Ci się druga osoba na ulicy? Chcesz ją poznać? A co ona o Tobie pomyśli gdy podejdziesz i się przywitasz? Może Cię wyśmieje?! Nawet taka trywialna sytuacja wymaga odwagi.
  Co w sytuacji gdy klient odbierając telefon próbuje Cię spławić prosząc abyś zadzwonił za kolejny miesiąc?
  Możesz odpowiedzieć „dobrze, zadzwonię za miesiąc”. A za miesiąc dowiesz się, że np. klient kupił już u kogoś innego.
  A co jeżeli powiedziałbyś w takiej sytuacji do klienta „Panie Kliencie, najczęściej gdy słyszę takie słowa z ust rozmówcy oznacza to, że nie jest on zainteresowany moją propozycją, tylko boi mi się o tym powiedzieć. Ja się nie obrażę! Czy teraz właśnie jest taka sytuacja?”
  Niewielu sprzedawców będzie miało odwagę aby tak powiedzieć do klienta, a szkoda, bo to nie dosyć, że przykułoby uwagę rozmówcy, przestałby nas traktować jak kolejnego namolnego sprzedawcę. To jeszcze mogłoby zainicjować rozmowę. Mógłby powiedzieć „tak faktycznie nie jestem zainteresowany”. Dla Ciebie super!
  – Nie będziesz tracił czasu i energii na niezainteresowanego klienta. Możesz się zając tymi którzy są zainteresowani.
  Albo…
  – Możesz zacząć pracować z obiekcjami, porozmawiać z klientem, co jest powodem braku zainteresowania, co możesz zrobić aby twoja oferta stała się dla klienta interesująca.
  Tak, czy inaczej jesteś wygrany.

 2. Bycie autentycznym
  Nie chodzi o to aby na spotkanie z klientem iść brudnym bo „taki mamy styl”. (To przeszło tylko u Steve’a Jobsa który w pewnym okresie życia nie mył się, bo twierdził, że będąc na diecie frutariańskiej nie poci się. Nawet u niego nie do końca przeszło, bo przełożony po skargach współpracowników kazał mu pracować nocami…) 😉
  Chodzi o to aby odważnie umieć być sobą. W czasach gdy większość sprzedawców chodziła w garniturze z niebieską koszulą i dobranym kolorystycznie krawatem ja nosiłem czarny garnitur, z czarną koszulą i czarnym krawatem (bo lubię czerń). Na ręku zawsze miałem zegarek binarny który budził ciekawość klientów i nieraz pomagał złapać z klientem wspólny język. To był mój styl. Jak myślisz z grona goszczących u klienta tak samo wyglądających, wszystkich miłych i profesjonalnych sprzedawców + mnie (równie miłego i profesjonalnego, ale wyglądającego inaczej) kogo zapamiętał klient?
  Czy teraz masz koniecznie inaczej się ubierać, czesać, wyglądać, czy zachowywać? Nie! Bądź sobą. Wtedy nie będziesz musiał udawać, będziesz bardziej spokojny, mniej nerwowy, a nawet podświadomie klient to wyczuje i będzie się czuł lepiej w Twoim towarzystwie. Więc też chętniej będzie robił z Tobą interesy.

 3. Nieustępliwość
  To bardzo ważna cecha. Jeżeli coś jest tego warte, to warto o to zawalczyć. Nie poddawać się od razu, ale działać na różne sposoby aż uzyskasz to co chciałeś. To co wartościowe najczęściej wymaga wysiłku, cierpliwości i uporu. Nie poddawaj się przy pierwszym niepowodzeniu, przy pierwszej odmowie. Rozmawiaj, dopytuj się, drąż temat aż uzyskasz potrzebne Ci odpowiedzi.

Dobrą wiadomością dla Ciebie jest to, że z tymi cechami nie musisz się urodzić. Możesz je w sobie wykształcić. Co więcej są to rzeczy które wymagają ciągłego doskonalenia, wymagają rozwoju osobistego.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *