Większość z nas ma problem z tzw. „pożeraczami czasu”. Są to działania które powodują, że czas bezproduktywnie ucieka nam między palcami. A to „chwila” na fejsie, a to krótki filmik na YouTube, a to pogawędka z kolegą z pracy. Dziś podam Ci kilka zasad które pomogą ogarnąć swój czas tak abyś więcej na nim zyskał.

Czy w tej chwili coś pożytecznego robimy, czy też nie robimy, to czas i tak płynie a lata lecą. Czasami na „nicnierobieniu” budzimy się po kilku latach i stwierdzamy, że cały czas jesteśmy
w punkcie wyjścia. Warto temat ogarnąć i w sposób ŚWIADOMY zarządzać tymczasem który mamy do swojej dyspozycji. A jest go ograniczona ilość…

 1. Czas to pieniądz.
  W wielu naukach istnieje pojęcie „odroczonej gratyfikacji”. Innymi słowy, na tym co robisz teraz niekoniecznie już teraz skorzystasz, ale przyjdzie moment w którym Twój wysiłek opłaci się wielokrotnie. Przykładowo nauka języka obcego. Teraz ucząc się nie możesz jeszcze swobodnie go używać, ale gdy już język opanujesz w stopniu wystarczającym będziesz mógł rozmawiać z obcokrajowcami, postarać się o lepszą pracę, swobodnie podróżować. A co najważniejsze, bez względu na to, czy teraz włożysz wysiłek czy nie, to czas i tak nieubłaganie będzie płynął.
 2. Planuj minimalistycznie
  W danym dniu jesteśmy w stanie wykonać jedynie ograniczoną ilość zadań. Branie na swoją głowę ich nadmiaru powoduje przemęczenie, zły nastrój a w konsekwencji coraz gorszą jakość Twojej pracy. Swój plan dnia dzielę zawsze na zadania A, zadania B i zadania C. Zadania A to te które muszą być wykonane dziś bez względu na wszystko. Zadania B to takie które będą wykonane tylko jeżeli zostaną wykonane wszystkie zadania z grupy A. Zadania C to te które mogą zostać przeniesione na następny dzień. Każda grupa zadaniowa ma nie więcej niż 3 zadania na cały dzień. Wiem, być może masz teraz tyle zadań, że nie wiesz w co ręce włożyć, ale stosując ten sposób codziennie i grupując swoje zadania według kategorii „co najbardziej przybliża mnie do mojego celu”, Twój plan dnia szybko się rozładuje. Wiele zadań okaże się „puszczaniem pary w gwizdek” i zrozumiesz, że nie są tak ważne i pilne, jak dotychczas myślałeś.
 3. Powiedz NIE „okazji”
  Cały czas w trakcie Twojej pracy pojawiają się okazje aby oglądnąć nowy film, podzielić się swoją wiedzą na portalu społecznościowym, poznać nowe osoby, czy w pracy wziąć na siebie nowe zadania. Prawda jednak jest taka, że 90 % tych spraw ani o jotę nie przybliży Cię do Twojego celu. Czas poświęcony teraz na nie, będzie czasem zmarnowanym. Jak mawiał Steve Jobs „skupienie przychodzi gdy mówimy NIE”.
 4. Deleguj wszystko co tylko możesz delegować.
  Czy jesteś jedyną osobą która może dane zadanie wykonać zachowując odpowiednią jakość? W tym momencie jest coraz więcej osób gotowych wykonać różne prace za niewielkie pieniądze. Ty sam jesteś w stanie w jednej chwili wykonać dobrze tylko jedną czynność. Delegując zadania innym powodujesz, że w tej samej chwili dobrze może być wykonane szereg różnych zadań. Jeżeli może to zrobić ktoś inny, deleguj to zadanie, a sam skup się na tym co dla Ciebie najistotniejsze!
 5. Skupienie
  Codziennie wpada nam dużo rożnych dodatkowych i mało ważnych zadań. A to pojawiają się e-maile które chcemy poczytać, a to wiadomość od znajomego na sms. Jeżeli postanowiłeś,, że teraz jest Twój czas pracy skup się jedynie na zadaniach które przybliżają Cię do Twoich celów. Wszystko co Cię do nich nie prowadzi odsuwaj na później. Będzie na to czas… Wyznacz sobie czas na każde ze swoich zadań i w tym czasie nie rozpraszaj się na inne działania.
 6. Zmierzaj do celu.
  W sferze zawodowej cokolwiek robisz, z kimkolwiek się spotykasz, określ swój cel i trzymaj się go. Przykładowo pogaduchy z klientem są tylko o tyle celowe jeżeli pomagają Ci w zbudowaniu z nim relacji która w najbliższej przyszłości pozwoli Ci na większą sprzedaż. Selfie z Twoimi fanami jest celowe jedynie dlatego, że pomaga budować Twoją markę. Wszystko co nie prowadzi do realizacji Twojego celu odkładaj na później.
 7. Trzymaj rytm.
  Regularność to podstawa wszystkiego co robisz. Ona wyrabia właściwe nawyki, ona powoduje, że twoja praca z czasem zacznie przynosić pożądane efekty.
 8. Nieustępliwość.
  To zasada dzięki której wraz z regularnością osiągniesz sukces. Bez względu na to co się dzieje wokół Ciebie, jeżeli wyznaczyłeś sobie cel, to dąż do niego. Jeżeli sposób w który swój cel realizujesz nie działa, to zmień sposób a nie cel!

Jak sobie pościelisz teraz, tak się wyśpisz w przyszłości. To czy w tym momencie zaczniesz wyrabiać w sobie właściwe nawyki wpłynie na to jaka będzie Twoja kondycja emocjonalna, zdrowotna, czy finansowa w przyszłości.
I pamiętaj: życie to nie sama praca. Wygospodaruj czas na odpoczynek, na budowanie relacji
z najbliższymi. To w końcu głównie dla nich pracujesz i zarabiasz pieniądze.

Mogę Ci polecić bardzo fajną książkę na temat gospodarowania swoim czasem, tak aby był on jak najbardziej efektywny.

Powodzenia!

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *