Dziś część druga na temat budowania własnej bazy klientów. Będzie więcej nie tyle o wyszukiwaniu klientów, co bardziej o tym co w tej bazie powinno znaleźć się.

Baza klientów to największy skarb każdego handlowca. Oczywiście pod warunkiem, że jest to baza nie tylko poprawnie stworzona, ale także aktualizowana. W okresie swojej pracy masz do czynienia z bardzo wieloma klientami. Nie każdego w bazie warto umieszczać. Najprostszym rozwiązaniem w wypadku używania telefonu z androidem jest stworzenie konta gmail.com i dopisywanie do kontaktów każdego klienta z którym miałeś bardziej sensowny kontakt. Sensowny, czyli nie tylko zadzwoniłeś a on nie odebrał, ale miałeś okazję chwilę porozmawiać, dowiedzieć się czy jest zainteresowany Twoją usługą / produktem i dowiedziałeś się jak się człowiek nazywa. Warto taką osobę wpisać do kontaktów i w przyszłości uzupełniać notatki o nim.

Podstawową korzyścią takiego postępowania jest ocieplenie stosunków z rozmówcą. Jeżeli on kiedyś do Ciebie zadzwoni będziesz mógł go przywitać „witam panie Pawle!” Wierz mi, to zrobi na kliencie piorunujące wrażenie, szczególnie jeżeli miał z Tobą nieczęsty kontakt. Jeżeli zaś Ty zadzwonisz, będziesz mógł rozpocząć „panie Pawle, rozmawialiśmy 3 miesiące temu o…” i on też w tej sytuacji potraktuje Cię bardziej jak osobę znajomą niż obcego natręta.

Dobrze prowadzona baza klientów pozwala „pamiętać” wszystkie ustalenia i to co się działo w relacjach z klientem na przestrzeni całego okresu znajomości.

Każda branża jest inna, więc będziesz w swojej bazie pewnie zapisywał nieco inne informacje, ale jest kilka ogólnych zasad których warto się trzymać:

  • przy każdej notatce wpisuj nie tylko datę, ale i godzinę o której rozmawiałeś. Dzięki temu z czasem będziesz widzieć o jakich porach najłatwiej jest zastać klienta pod telefonem.
  • najważniejsze dla klienta są te informacje, które są najmniej istotne dla Ciebie. Pamiętaj o nich! Klientowi zdechł pies, klient właśnie wyjeżdża na urlop, zalało mu piwnicę w domu. Oczywiście, treści typowo biznesowe są bardzo ważne – z Twojego punktu widzenia najważniejsze, ale dla klienta znaczenie mają jego prywatne sprawy. Pokazując klientowi, że o tym też pamiętasz zyskasz jego sympatię.
  • korzystając z kontaktów Google ostatnie rozmowy wpisuj zawsze na górze. Smartfon często obcina to co jest na dole to raz (nieraz będziesz rozmawiał nie siedząc przy komputerze), a dwa, gdy zaczniesz rozmowę najbardziej aktualne informacje będziesz miał przed oczyma.
  • jeżeli wpisujesz klientów jako firmy i notujesz kilka numerów do różnych osób, przy każdym numerze umieść informację czyj to telefon. Głupio jest się pomylić… Oczywiście w notatkach także rób takie rozróżnienie.
  • niech Twoja baza zawiera także adres www klienta, albo przynajmniej krótką charakterystykę jego firmy. Być może tą bazę będziesz mógł używać przy różnych projektach. Wtedy znajomość branży pozwoli Ci szybko przesortować przydatność kontaktów pod kątem konkretnych zadań.

Napisz proszę jakie są Twoje doświadczenia i praktyka. Co w Twojej pracy sprawdza się najlepiej w kwestii tworzenia baz.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *