Pies to nie zabawka, nie tylko radość, to członek rodziny. Zanim sprawisz sobie psa warto abyś o pewnych sprawach wiedział/a…

Przez mój dom przewijały się różne zwierzaki, ale muszę przyznać, że zawsze najlepiej rozumiałem psy.

Ostatnio sąsiadka mnie zaczepiła z prośbą o poradę, bo chcą sobie sprawić psiaka. Efektem tej rozmowy i późniejszych moich przemyśleń jest ten artykuł.

„On dla Ciebie jest tylko psem, Ty dla niego jesteś całym światem”…

Słowa weterynarza do człowieka który chciał uśpić swojego psa.

Ten tekst nie będzie wyczerpany do końca, pewnie w późniejszym czasie pojawią się następne artykuły. Uważam, że niezmiernie ważne jest aby ludzie którzy decydują się na psa robili to w pełni świadomie. Dzięki temu nie stanie się krzywda ani czworonogowi, ani im…

Swoje spostrzeżenia spiszę w punktach. Ich kolejność nie jest związana z ważnością zagadnień. Są też całkiem prywatne, z mojego osobistego doświadczenia, obserwacji i przekonań.

 • Decydując się na psa, decydujesz się na (być może kolejne) małe dziecko w domu na następne kilkanaście lat. Psy mają inteligencję 2 – 4 letniego dziecka. To naturalne. Wszystkie ssaki dojrzewają w podobny sposób, tylko zwierzęta zatrzymują się na pewnym etapie rozwoju, a człowiek idzie dalej… Tak jak z małym dzieckiem z psem będziesz musiał/a mieć cały czas „oczy dookoła głowy”, tak jak dziecko, pies będzie sprawdzał Twoje granice, Twoją konsekwencję, będzie zazdrosny o Twoją uwagę, będzie potrzebował Twojej miłości i troski. Tak jak dziecko, czasem i pies będzie wymagał wizyty u medyka.
 • Skąd wziąć psa? Trudny temat. Osobiście jestem przeciwnikiem kupowania psa, szczególnie z hodowli. Po pierwsze przyjaciela się nie kupuje, po drugie nie lubię hodowli. Oczywiście nie zawsze (na szczęście zdarzają się pasjonaci), ale często psy tam żyją w koszmarnych warunkach. Po trzecie można psiaka przygarnąć od znajomych którzy mają miot, albo ze schroniska – tam psiaki mają ciężkie życie, a zdecydowanie zasługują na dobry dom… Czyli generalnie polecam albo wziąć psa od ludzi których znamy i wiemy w jakich warunkach przebywał zwierzak, albo z schroniska, bo taki psiak na pewno potrzebuje Twojej pomocy i na pewno na nią zasługuje. Ale schronisko ma swoje minusy…
 • Pies ze schroniska. Decydując się na takiego zwierzaka pamiętaj o kilku sprawach:
  1. nie znasz jego przeszłości, prawdopodobnie było w niej dużo traumy, więc taki pies będzie potrzebował więcej uwagi, cierpliwości i miłości.
  2. schroniska często zaniżają wiek zwierząt – miej tego świadomość.
  3. stan psiaka może być gorszy niż powiedzieli Ci w schronisku, więc być może będzie potrzebna wizyta u weterynarza.
  4. biorąc psa ze schroniska prawdopodobnie ratujesz mu życie! Pies jak każde stworzenie żywe potrzebuje do życia miłości, troski, stabilnej opieki, a żadna organizacja, czy stowarzyszenie nawet najbardziej szlachetne nie będzie mu w stanie tego dać. Dokładnie tak jak domy dziecka nie zastąpią nigdy zdrowych relacji rodzinnych.
 • Jakiego psiaka wziąć? To już jest sprawa bardzo indywidualna.
  1. Młodego psa moim zdaniem nie powinna przygarniać osoba starsza, bo może go osierocić. Stary pies z kolei może się agresywnie zachowywać wobec dzieci w domu (kwestia jego dotychczasowych przeżyć).
  2. Rasowy, czy kundel? Rasowe psiaki są piękne, można się nimi pochwalić, ale kundelki w których geny nikt nie ingerował są często inteligentniejsze, zdrowsze i dłużej żyją.
  3. Kwestia jaką wybrać rasę (jeżeli wybierzesz rasowego) pozostawiam całkowicie Tobie pod rozwagę. Poczytaj o różnych rasach, bo każda charakteryzuje się innymi cechami osobowości zwierzęcia.
  4. Duży, czy mały? Duży pies dla np. starszej pani, czy młodej kruchej dziewczyny na spacerach może być trudniejszy do ogarnięcia ze względu na swoją siłę. Małe pieski są słodkie, ale też bardziej jazgotliwe. Niby bardziej nadają się do bloku, ale ich częstsze szczekanie może być irytujące dla sąsiadów.
 • I tu pojawia się kwestia domowników / najbliższych sąsiadów. Zapraszając do domu psa, pamiętaj, że nie tylko jest Twój. Pies to zwierzę stadne. Chce być akceptowane przez wszystkich w domu.
 • Pies jak małe dziecko oznacza wyrzeczenia. Jedziesz gdzieś? Musisz znaleźć hotel który przyjmuje też psy. Pies minimum 2 razy dziennie wymaga spaceru, więc zastanów się nad tematem jeżeli np. pracujesz poza domem po kilkanaście godzin na dobę. Ja przeszedłem na mniej płatną pracę w systemie home office aby mój starszy psiak mógł być wyprowadzany 4 razy dziennie bo tego potrzebuje.
 • Pies to też kwestia karmienia. Niektóre produkty dla nas smakowite dla niego są śmiertelnie niebezpieczne! Więcej dowiesz się w tym artykule.

Masz sugestie, porady w tym temacie? Masz swoje doświadczenia? Podziel się nimi w komentarzu. Pomożesz nam – opiekunom psiaków.

Psy to ostatnie anioły które zostały na ziemi. Dla niepoznaki jedynie pozbyły się skrzydeł” 🙂

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *