Samodoskonalenie

JAK PRZESTAĆ ODKŁADAĆ NA PÓŹNIEJ?

Większość z nas ma problem z przekładaniem ważnych rzeczy na później. Efektem tego jest coraz większy stres, pospiech i zawalanie terminów. Podam Ci trzy techniki które pomogą w zwalczeniu tej „przypadłości”.

Zanim przejdziemy do samych technik najpierw kilku punktowe słowo wstępu. Ono będzie potem pomocne przy Twojej pracy nad problemem.

 • Prokastynacja to nawyk.
  To nie tylko typowe olewanie nad którym mamy kontrolę. To nawyk jak palenie, nawyk który nas niszczy. To okłamywanie siebie i zwodzenie, że wszystko jest w porządku.
 • Nasze organizmy w aspekcie biologicznym zmierzają do ograniczenia wszelkiego zbędnego wysiłku. Dlatego też odwlekanie najczęściej dotyczy działalności która jest powyżej działań niezbędnych do naszego przetrwania.
 • Bunt przed przymusem jest naturalny. Mamy opór i odwlekamy sytuacje w których sami sobie narzuciliśmy przymus. Warto pamiętać, że nie musimy tych rzeczy robić, ale możemy bo przyniosą nam korzyść.

Techniki przezwyciężania odwlekania:

 1. technika słonia.
  W jaki sposób możemy zjeść wielkiego słonia? Oczywiście po kawałku! Nie damy rady w całości. Musimy go podzielić na mniejsze kawałki i konsumować je po kolei. Z doświadczenia mogę poradzić, że na pierwszy ogień warto wziąć te które są najmniej smaczne, a te najlepsze zostawić sobie jako formę nagrody na koniec.
  Podziel swoje zadanie na części i realizuj je po kolei. Przygotuj wszystkie niezbędne narzędzia. Głupio będzie jeżeli podczas pisania pracy będzie Ci się co chwilę wieszał komputer, czy okaże się, że masz niedomówione detale z klientem przez które Twoja praca stanie. Nigdy nie bierz na swoją głowę dwóch dużych tematów naraz! W ten sposób tylko się zniechęcisz i wykończysz. Wyznacz im inny czas.
  Dziel się swoją pracą i deleguj zadania. To pomoże Ci ogarnąć sprawniej całość tematu.
 2. technika pomodoro
  Ideą tej techniki jest określenie precyzyjnego początku i zakończenia zadania. Często paraliżuje nas świadomość, że gdy rozpoczniemy pracę, czeka nas nieskończona ilość zadań pośrednich i brak wyznaczanego końca naszego wysiłku.
 • Wybierz jedną rzecz nad którą będziesz pracować
 • Najlepiej ją spisz na swojej liście do załatwienia.
 • Ustaw timer na 25 min. Twoim celem w tym momencie jest 25 min pracy. Nie jakiś górnolotny, odległy cel, ale zwykłe 25 min pracy.
 • Wyeliminuj wszystkie rozpraszacze. Wycisz telefon, jeżeli możesz wyłącz internet w komputerze. Odetnij się od wszystkiego co może Ci przerywać.
 • Po 25 min pracy zrób sobie 5 min przerwy.
 • Powtórz cały proces 4 krotnie.
 • Po 4 powtórzeniach zrób sobie dłuższą, godzinną przerwę. Wtedy możesz odpocząć i robić co tylko chcesz. Nie odbieraj sobie tej nagrody, ale świadomie ją porcjuj 🙂
 1. technika afrykańska
  Zauważa ona, że odwlekanie powoduje w nas szereg niefajnych konsekwencji. Wzbudza się w nas apatia, niechęć, znudzenie, zły nastrój, oraz lęki, czy niezrealizowane ambicje. Ta technika nie przezwycięża tych negatywów, ale przecina ten supeł w naszej głowie. Takie schematy możemy przezwyciężyć poprzez aktywność fizyczną która w naszym organizmie wyzwala dopaminę i endorfinę.
  Przeciwieństwem apatii, czy niechęci nie jest szczęście, ale witalność! Jeżeli poprzez ruch, muzykę, radość temu towarzyszącą pozbędziesz się apatii, czy zwątpienia, Twój umysł będzie bardziej zrelaksowany i przygotowany do zadań które przed Tobą czekają.

  Mam nadzieje, że techniki które Ci dziś przedstawiłem będą dla Ciebie przydatne i wiele na nich skorzystasz. Być może wybierzesz jedną ulubioną, a być może będziesz korzystać z wszystkich.
  Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *