Telemarketing

JAK ZROBIĆ ŚWIETNE PIERWSZE WRAŻENIE PRZEZ TELEFON?

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, a to ono decyduje o tym, czy Klient będzie chciał w ogóle z Tobą dalej rozmawiać…

Dziś w natłoku informacji które na nas się wylewają porobiliśmy sobie w głowach filtry, które odfiltrowują wszystkie treści niechciane, swoisty spam życiowy. Ponieważ nasz umysł świadomy potrafi ogarnąć średnio do 4 informacji naraz, wszystkie pozostałe filtry i firewalle działają w nas na zasadzie nieświadomej. Gdy chcesz przejść przez ulicę i widzisz czerwone światło na pasach, najczęściej nie rozważasz tego świadomie: „o! Jest czerwone światło to poczekam”, tylko nieświadomie stajesz równocześnie np. rozmawiając przez telefon, czy odpisując na sms.

Jednym z takich podświadomych filtrów jest filtr który nazywam „sprzedażowym”. Ktoś się do nas odzywa i podświadomość nam podpowiada: „ten człowiek czegoś od Ciebie chce”. Na przykład może chcieć datku „czy mogę zadać panu pytanie? Bo ja proszę pana…”, albo chce mi coś sprzedać „dzień dobry, z tej strony Jan Nowak dzwonię do pana z firmy XYZ…”. Z automatu ciśnie nam się na usta „nie dziękuję”, „nie jestem zainteresowany”, „nie mam teraz czasu”, „proszę wysłać e-mail z ofertą”, czy inny frazes. Prawda? 🙂

Tak też jest z telemarketingiem. Wobec mnogości telemarketerów i ich ofert, nie wystarczy już dzwonić w sposób poprawny aby coś sprzedać. Trzeba dzwonić INACZEJ NIŻ INNI, jeżeli chce się lepsze niż inni efekty osiągać.

Jakie są kluczowe składniki takiej rozmowy o których koniecznie trzeba pamiętać?

  1. Przede wszystkim pierwsze wrażenie
  • Uśmiech – to podstawowa i najważniejsza sprawa. Nastraja do nas pozytywnie, pozwala szybko złapać kontakt z Klientem. Chyba, że pracujemy w Prokuraturze, albo zakładzie pogrzebowym…
  • Wszyscy witają się w podobny sposób. My to musimy zrobić inaczej niż wszyscy. Najczęściej wystarczy Klienta już w pierwszych sekundach potraktować po prostu jak człowieka a nie kolejny target w Excelu. To jeden z ważniejszych punktów których uczę na moich szkoleniach i warsztatach indywidualnych.
  1. Tzw. odzwierciedlanie, czyli umiejętność dopasowania swojego głosu (w podstawowym zakresie choćby szybkości mówienia, wysokości głosu, tonu) do tego jak mówi Klient.
  2. Głownie powinniśmy słuchać, jeżeli już mówimy to o potrzebach Klienta a nie naszych dokonaniach – one Klienta nie interesują. Klienta interesuje tylko jedno: on sam i rozwiązanie jego problemu.
  3. Umiejętność wykorzystania ciszy w rozmowie. Cisza to potężne narzędzie w sprzedaży.
  4. Postawa ciała. Najlepiej stać (to pozycja dominująca, doda nam pewności siebie), a przynajmniej siedzieć wyprostowanym, tak aby nasze płuca oddychały swobodnie, a usta w sposób wyraźny wymawiały zdania.

To kilka podstawowych zasad o których musimy pamiętać aby zrobić na Kliencie świetne wrażenie już od samego początku rozmowy. To też nam gwarantuje, że będzie dalszy ciąg tej rozmowy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *