Teraz w czasie pandemii wiele osób wybierze wypoczynek w Polsce. Dla niektórych może się to wiązać z planami biwakowymi. O wyborze prawidłowego i bezpiecznego miejsca biwakowego będzie ten artykuł.

Każda wędrówka wiąże się z wysiłkiem i zmęczeniem. Im bardziej będziemy zmęczeni po całodziennej wędrówce, tym trudniej będzie nam wieczorem wybrać dobre miejsce na komfortowe spędzenie nocy.

Wybieranie w takiej sytuacji miejsca na zasadzie „jakoś to będzie” może się skończyć problemami, oraz brakiem wypoczynku dającego nam siłę do następnego dnia. Zmęczenie skłania nas do wyboru miejsca którego nigdy nie wybralibyśmy będąc wypoczętymi.

Wybierając miejsce biwakowe powinniśmy się skupić na trzech punktach

 1. Bezpieczeństwo
  To najważniejszy punkt. W nocy wokół nas może się wydarzyć wiele rzeczy. Wybierając miejsce obozowe starajmy się wyeliminować wszystkie te czynniki na które mamy wpływ, albo które możemy przewidzieć. Zagrożenie dla nas mogą przykładowo stanowić suche drzewa, czy suche gałęzie mogące na nas spaść. Zagrożenie może powstać gdy obozujemy w suchym (obecnie) korycie rzeki które podczas nocy ulewa może wypełnić wodą. Miejsca usytuowane w wysokich punktach terenu mogą być niebezpieczne w razie burzy. Należy biwak założyć poniżej linii drzew. Warto przygotowując obóz zabezpieczyć także żywność przed dostępem dla dzikich zwierząt. Dobrze jest także nie biwakować w miejscu w którym zagrożenie mogą stanowić ludzie.
 2. Komfort
  Gdy już zadbaliśmy o bezpieczeństwo naszego schronienia, dobrze jest zadbać o jego komfort. Jeżeli nie zadbamy o komfort, to nie będziemy w stanie zregenerować naszych sił przed następnym dniem.
  Powinniśmy zadbać o to aby miejsce w którym będziemy spali było
  – płaskie
  – suche
  – równe (czyli np. bez kamieni)
  Warto podłoże dodatkowo oczyścić z szyszek, czy drobnych kamyków. Czasem element bardzo drobny potrafi przez całą noc być bardzo dokuczliwy…
  Trzymajmy nasze schronienie zawsze zamknięte. Przeciwdziała to dostawianiu się do wnętrza insektów, oraz pomaga w utrzymaniu porządku, czy także nie gubieniu elementów naszego wyposażenia.
  Zawsze starajmy się rozbijać nasz biwak w pobliżu (ale nie zbyt blisko) miejsca z dostępem do wody. Dzięki temu będziemy mogli umyć się (a higiena podczas wędrówki ma kardynalne znaczenie), oraz będziemy mieli wodę do zagotowania posiłku, czy do picia.
  Wybierajmy miejsca osłonięte przed wiatrem. Ułatwi nam to życie, pomoże przetrwać komfortowo noc. Jedynym wyjątkiem, gdy lepiej jest wybrać wietrzne miejsce, jest sytuacja występowania dużej ilości komarów.
  Ogólna zasada jest taka, że szukając miejsca na biwak należy unikać najniższych i najwyższych miejsc w terenie. Powody podałem powyżej.
 3. Zasobność miejsca które wybraliśmy.
  Starajmy się biwakować tak, aby po naszym odejściu nie zostały żadne ślady naszego pobytu. Zasobność miejsca oznacza dostęp do wody, opału. W wypadku bardziej „cywilizowanych” terenów może oznaczać dostęp do wiaty, ławeczek itp.

Obcowanie z przyrodą, biwakowanie może być czymś dla nas bardzo przyjemnym, regenerującym nas psychicznie. Może też być powodem zmęczenia, niewygody, obtarć. Wiele zależy od tego jak nasza wycieczka jest przez nas przygotowana i z jakim nastawieniem na nią idziemy.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *